Yemek Duası (Ey bizi nimetleriyle perverde eden sultanımız!)

Yayınlayan By at 11 Kasım, at 18 : 24 PM Print

Yemek Duası (Ey bizi nimetleriyle perverde eden sultanımız!)

::: YEMEK DUASI :::

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

اَلْحَمْدُ لِلّهِ الّذِى اَطْعَمَنَا وَ سَقَانَا وَجَعَلَنَا مُسْلِمِينَ

كُلُو وَاشْرَبُوا  وَ لَا تُسْرِفُوا اِنَّهُ لَا يُحِبُّ المُسْرِفِينَ

Ey bizi nimetleriyle perverde eden Sultanımız!

Bize gösterdiğin nümunelerin ve gölgelerin asıllarını, menba’larını göster. Ve bizi makarr-ı saltanatına celbet. Bizi bu çöllerde mahvettirme. Bizi huzuruna al. Bize merhamet et. Burada bize tattırdığın leziz nimetlerini orada yedir. Bizi zeval ve teb’îd ile tazib etme. Sana müştak ve müteşekkir şu muti raiyetini başı boş bırakıp i’dam etme.

YÂ RAB! Kusurumuzu affet, bizi kendine kul kabul et, emanetini kabzetmek zamanına kadar bizi emanette emin kıl. Ruhumuzu cesedimize, kalbimizi nefsimize, aklımızı midemize, hâkim eyle. Lezzeti şükür için isteyen kullarından eyle.

YÂ RAB! Resul-u Ekrem Aleyhissalatü Vesselamın bereketi hürmetine bize ihsan ettiğin maddi ve manevi rızkımıza bereket ihsan et!

Âmîn, âmîn, âmîn!..

اللهممَّ ز ِدْ ولا تَنْقُصْ نعمۀً كثيرۀً بحُرمت الفاتهة

(Risale-i Nur Külliyatı’ndan)

Konuşan Bardak

Haşir Risalesi Beşinci Suret

Bak bu işler içinde görünüyor ki, o misilsiz zâtın pek büyük bir şefkati vardır. Çünki her musibetzedenin imdadına koşturuyor. Her suale ve matluba cevab veriyor. Hattâ bak, en edna bir hacet, en edna bir raiyetten görse, şefkatle kaza ediyor. Bir çobanın bir koyunu, bir ayağı incinse, ya merhem, ya baytar gönderiyor.

Gel gidelim, şu adada büyük bir içtima var. Bütün memleket eşrafı orada toplanmışlar. Bak, pek büyük bir nişanı taşıyan bir yaver-i ekrem bir nutuk okuyor. O şefkatli padişahından bir şeyler istiyor. Bütün ahali: “Evet, evet biz de istiyoruz” diyorlar. Onu tasdik ve teyid ediyorlar. Şimdi dinle, bu padişahın sevgilisi diyor ki:

“Ey bizi nimetleriyle perverde eden sultanımız! Bize gösterdiğin nümunelerin ve gölgelerin asıllarını, menba’larını göster. Ve bizi makarr-ı saltanatına celbet. Bizi bu çöllerde mahvettirme. Bizi huzuruna al. Bize merhamet et. Burada bize tattırdığın leziz nimetlerini orada yedir. Bizi zeval ve teb’îd ile tazib etme. Sana müştak ve müteşekkir şu muti raiyetini başı boş bırakıp i’dam etme.” diyor ve pek çok yalvarıyor. Sen de işitiyorsun. Acaba bu kadar şefkatli ve kudretli bir padişah, hiç mümkün müdür ki; en edna bir adamın en edna bir meramını ehemmiyetle yerine getirsin, en sevgili bir yaver-i ekreminin en güzel bir maksudunu yerine getirmesin? Halbuki o sevgilinin maksudu, umumun da maksududur. Hem padişahın marzîsi, hem merhamet ve adaletinin muktezasıdır. Hem ona rahattır, ağır değil. Bu misafirhanelerdeki muvakkat nüzhetgâhlar kadar ağır gelmez. Madem nümunelerini göstermek için beş-altı gün seyrangâhlara bu kadar masraf ediyor, bu memleketi kurdu. Elbette hakikî hazinelerini, kemalâtını, hünerlerini makarr-ı saltanatında öyle bir tarzda gösterecek, öyle seyrangâhlar açacak ki, akılları hayrette bırakacak.

Demek bu meydan-ı imtihanda olanlar, başı boş değiller; saadet sarayları ve zindanlar onları bekliyorlar…

Risale-i Nur | Sözler

Bu sayfa (58121) defa görüntülendi

Blog, Dua , , , , ,

Related Posts

İlk Yorum

  1. bence çok güzelll… ben çok beyendim bu dualar sayesinde din hocam bana sözlü nottan 100 verdi yazılıdanda 100 verdi bu duayı yazana çok teşekkür aderim bence çok güzelll…

    elif kaçar, 2 ay. önce Cevapla


Yorum Gönderin

İletişim

Web sitemiz hakkında duygu, düşünce, şikayet, öneri ve sorunları paylaşmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bizden Haberdar Olun

Mail adresinizi yazıp enter tuşuna basın. Açılan pencereden onaylayın. Daha sonra size gelecek olan mailden aktifleştirmeyi unutmayınız.

Bizi Takip Edin